Na koniec lutego 2006 roku, kiedy rozpoczynałem moją pracę w branży rekrutacyjnej, bezrobocie w Polsce wynosiło 18 %*, a w Szwecji, do której w tamtym czasie dokonywałem selekcji pracowników, barometr zatrudnienia, wydawany co roku przez Statiska Centralbyrån* wskazywał na nadal utrzymujące się od wielu lat na szwedzkim rynku pracy, bardzo wysokie braki doświadczonego personelu w branży budowlanej.

W tamtym okresie selekcja była czymś dużo bardziej istotnym od pozyskiwania pracowników („sourcingiem”), a to z tego powodu, że jako „Sourcer” wystarczyło umieścić jedno ogłoszenie na nowopowstającym portalu pracy, by otrzymać ponad 600 podań (duża część tradycyjną pocztą z odręcznie pisanymi CV). Praca głównie polegała na selekcji, z tych 600 podań było trzeba wyłonić osoby, które naprawdę (-> referencje, testy) posiadały umiejętności na stanowisko, na które rekrutowałeś.

A dzisiaj..?

Wiele się zmieniło od tamtego czas, ale to co pozostało, to różnice między rynkami pracy które jako doświadczony rekruter czy jako zespół trzeba „pokryć”. Dotyczy to zarówno rekrutacji osób z Polski do innych krajów jak i rekrutacji osób z zagranicy do Polski.

Żródło: http://share.scb.se/ov9993/data/publikationer/statistik/_publikationer/uf0505_2006a01_br_01_am78st0604.pdf

Rekrutacja międzynarodowa w praktyce

Jako pracodawca w swoim kraju posiadasz mniej lub bardziej przygotowane miejsce pracy, dla którego oprócz wymogów wykształcenia i/lub doświadczenia zawodowego przyszłego pracownika, cechuje się pewnymi kodami kulturowymi o których na co dzień nikt nie myśli.

Co trzeba więc „pokryć”?

Prezentacja RECONNECT - różnice rynku pracy
  1. Różnice w kompetencjach wykonywanego zawodu – nostryfikacja / w innych przypadkach porównanie zakresu obowiązków w danym zawodzie.
  2. Różnice społeczne – Czyli jakie zachowania są społecznie akceptowane w nowym kraju a jakie nie… Czy można palić na balkonie w swoim mieszkaniu? Czy można zawiesić antenę satelitarna na swoim balkonie? Z jakimi konsekwencjami można się spotkać przekraczając dozwoloną prędkość? Jak długo czeka się na wizytę u lekarza?
  3. Kultura pracy – Jakie zachowania są akceptowane w miejscu pracy? Jedzenie przed komputerem? Wspólne lunche? Palenie wyrobów tytoniowych w pracy? Przerwy na kawę i pogawędki?
  4. Język – Czyli umiejętności komunikowania się z otoczeniem w miejscu pracy.
  5. Prawo pracy – Prawo do urlopu, godziny pracy, nadgodziny, okresy wypowiedzenia a więc cała formalna strona zatrudnienia.

Pokrywaniem tych różnic oraz pozyskiwaniem pracowników zajmujemy się w naszym dziale rekrutacji międzynarodowych w Agencji Doradztwa Personalnego RECONNECT (www.reconnect.com.pl).

A jakie są Twoje doświadczenia w pracy w różnych krajach świata?

* (źródło: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/bezrobocie-rejestrowane/miesieczna-informacja-o-bezrobociu—styczen—grudzien-2006-r,1,5.html)

* (żródło: http://share.scb.se/ov9993/data/publikationer/statistik/_publikationer/uf0505_2006a01_br_01_am78st0604.pdf)

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments