Ostatnio na pewno dużo osób zadaje sobie pytanie, czy i o ile wynagrodzenia w IT w Polsce mogą jeszcze wzrosnąć?

Wychodząc z założenia, że pomimo nadal dużo niższych kosztów utrzymania w Polsce w porównaniu do krajów zachodnich*, firmy z zagranicy będą otwarte by zrównać koszty zatrudnienia w Polsce do kosztów z krajów z których się wywodzą, postaram się obliczyć: przy jakiej kwocie zarobki w Polsce w branży IT sięgnął „sufitu”.

 

Do przykładowego porównania zarobków skorzystam z danych ze Szwecji, gdzie większość danych jest ogólnodostępna.

 

W Szwecji najwyższe zarobki osiągają programiści, mężczyźni, w przedziale wieku 55-64 lata i wynoszą one 55 100 koron szwedzkich brutto** miesięcznie. Koszt zatrudnienia dla pracodawcy dla powyższych zarobków wynosi 76 420 koron szwedzkich miesięcznie***.

Przeliczając miesięczny koszt na złotówki po kursie NBP z dnia 6 października 2021 roku otrzymujemy kwotę 34 694,68 zł.

 

Biorąc pod uwagę osoby bazujące na współpracy b2b powyższa kwota jest kwotą, która zrówna zarobki polskich i szwedzkich programistów.

 

W przypadku umowy o pracę korzystając z kalkulatora wynagrodzeń dla pracodawców przy kosztach zatrudnienia w wysokości 34 694,69 zł otrzymujemy kwotę brutto w wysokości 28 905 zł, co daje zarobki netto w wysokości 20 415 zł miesięcznie.

 

Wydaje się, że stanowiska seniorskie nie są jeszcze tak dobrze opłacane, ale różnice już nie są duże. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę koszty utrzymania w Polsce a w Szwecji, programiści w Polsce mogą sobie pozwolić już teraz na dużo większe wydatki.

 

O różnicach rynku IT polskiego i szwedzkiego pisaliśmy również na naszym blogu z którym możesz się zapoznać TU.

 

Sumując, jak widzimy jest jeszcze pewien „zapas” w różnicach wynagrodzeń co zapewne będzie się wiązało z dalszymi wzrostami płac w najbliższych latach.

 

Pozdrawiam zapraszam do zapoznania się z naszymi aktualnymi ofertami pracy na stronie ofertypracyit.com

PJ

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments