Każdy słyszał słowo Internet. Wie jak działa oraz jak się nim posługiwać, jednak Internet rzeczy (ang. Internet of things) wciąż pozostaje tajemnicą. Jest to jedna z nowszych koncepcji informatycznych!
W prostych słowach- IoT ma łączyć wszystkie materialne przedmioty i za pomocą internetu tworząc z nich sieć. A co to oznacza w praktyce? Że nie tylko telefony lub komputery podłączane są do Internetu! Ale również samochody, pralki, lodówki, telewizory bądź płyty indukcyjne, a więc cały sprzęt AGD i RTV. Czyli jeśli sobie tego zażyczysz, już wchodząc do domu może na Ciebie czekać gorąca woda na herbatę lub włączony film. Czy idea inteligentnego domu nie wydaje się fantastyczna?
Do czego może służyć Internet rzeczy?
Iot może być wykorzystywany w wielu dziedzinach. Począwszy od budowania budynków i miast, gdzie wykorzystywane są inteligentne mierniki natężenia świetlnego lub czujniki zanieczyszczenia powietrza. Przez przedsiębiorstwa, gdzie już spopularyzowane zostały biosensory monitorujące procesy produkcyjne, aż do ochrony zdrowia, która również zaczyna wprowadzać i promować aplikacje pomagające utrzymać odpowiednią ilość ruchu. Zastosowań można znaleźć naprawdę wiele. Jednak zawsze główny cel Internetu rzeczy to optymalizacja funkcjonowania. Z pewnością jest to przyszłościowy koncept.
Kim jest IoT Developer i co robi?
W tej części IT można znaleźć trzy rodzaje specjalistów: do spraw sieci, analizy danych i inżynierów IoT. Deweloperzy Internetu Rzeczy należą właśnie do trzeciego typu. Obowiązki na tym stanowisku mogą się jednak różnić pomiędzy pracodawcami. Regularnie IoT Developer nadzoruje tworzenie inteligentnych urządzeń, projektuje, koduje i testuje ich funkcje zanim produkty trafią w ręce użytkowników.
Jakie są wymagania na stanowisko IoT Developera?
Są one zależne od indywidualnych wymagań pracodawcy, jednak stanowisko wymaga paru powtarzających się umiejętności:
-wykształcenie wyższe,
-znajomość C/C++/Java/Python
-umiejętność projektowania baz danych (np. MySql, Postgres),
-praktyczna znajomość systemów operacyjnych,
-umiejętność czytania skryptów elektronicznych,
-znajomość platform prototypowania,
-zainteresowanie zagadnieniami embedded oraz cybersecurity
-dobra znajomość języka angielskiego.
Gdzie znaleźć pracę jako IoT Developer?
Zapraszamy do sprawdzenia ofert znajdujących się na naszym portalu pracy. Wszystkie aktualne ogłoszenia znajdują się TUTAJ. .