Warto przeczytać przed wyjazdem do pracy w Skandynawii

Poniższą informację kierujemy do osób, które planują w krótkim czasie podjąć zatrudnienie w Szwecji. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami, by dobrze poznać warunki i zasady pracy. Czytając poniższy dokument z pewnością już znasz wysokość wynagrodzenia które otrzymasz na danym projekcie oraz gdzie będziesz mieszkał podczas swojego pobytu w Szwecji. Chcemy byś przed wyjazdem poznał również odpowiedzi na pytania, które często pojawiają i powtarzają się na miejscu w Szwecji. Jest to przydatna informacja dotycząca warunków Twojego zatrudnienia, której nigdy nie jest za dużo…

 

Praca w Szwecji

Uniflex – Bygg & Anläggning (oddział Budownictwo, Szwecja)

Uniflex Sverige AB jest autoryzowaną oraz certyfikowaną Agencją Pracy Tymczasowej zrzeszoną w Sveriges Byggindustrier (w największym zrzeszeniu firm budowlanych w Szwecji). Współpracujemy ze wszystkimi największymi firmami budowlanymi na rynku. Poprzez naszą umowę ze Związkami, Ty jako pracownik masz gwarancję, że Uniflex przestrzega wszystkich umów ramowych oraz zasad, które obowiązują pracodawców w Szwecji.

Jaka forma zatrudnienia obowiązuje w Uniflex?

Na początek oferujemy umowę o pracę na czas określony (6 miesięcy), która może zostać przedłożona na czas nieokreślony.

Ile wynoszą zarobki w Szwecji dla osób pracujących fizycznie?

Jesteśmy członkami zrzeszenia związkowego Agencji Pracy Tymczasowej oraz przynależymy do Sveriges Byggindustrier (zrzeszenia firm budowlanych). To zobowiązuje nas do przestrzegania szwedzkich układów zbiorowych oraz wypłacania wynagrodzeń na takim samym wysokim poziomie, jak w przypadku zatrudnienia każdej innej osoby w Szwecji.

W przypadku budownictwa nowo­mieszkalnego oraz w budownictwie komercyjnym często wynagrodzenie jest podzielone na część podstawową oraz na premie. Ile ostatecznie zostanie środków wypłacone wiemy dopiero po zakończeniu danego etapu prac i ilości przez Ciebie przepracowanych godzin. Wynagrodzenie jest wypłacane zawsze 25go następnego miesiąca! Jest to wynagrodzenia za godziny przepracowane w poprzednim miesiącu.

Premie są wyliczane w porozumieniu ze związkami zawodowymi Byggnads. Po otrzymanej ze związków zawodowych informacji o kwocie premii możemy dopiero Ci ją wypłacić. Zatem premia zostanie wypłacona przy najbliższym wynagrodzeniu (25go) po potwierdzeniu wysokości premii przez związki.

Jakie obowiązki ciążą na mnie, jako na pracowniku Uniflexu?

Przede wszystkim powinieneś wykonywać swoje obowiązki w możliwie najlepszy dla Ciebie sposób oraz przestrzegać zasad bezpieczeństwa, swojego oraz swoich współpracowników! Aby otrzymać wynagrodzenie w odpowiednim czasie, masz obowiązek jako pracownik złożyć raport czasowy przepracowanych godzin. Dokładnie w jaki sposób to zrobić wyjaśni Tobie szef najbliższego (dla projektu) biura Uniflex. Jest to bardzo istotne, by raporty czasowe były prawidłowo wypełniane, ponieważ na tej informacji bazujemy wysokosć faktur dla naszych klientów. W przypadku błędów nie otrzymamy środków za Twoja pracę, a to spowoduje opóźnienie w wypłaceniu Twojego wynagrodzenia.

Jakie obowiązki ponosi Uniflex jako pracodawca?

Obowiązkiem Uniflexu jako pracodawcy jest traktowanie swoich pracowników w możliwie najlepszy sposób ­ Ważne jest abyś czuł się dobrze i bezpiecznie w swoim miejscu pracy, tak by nic nie przeszkadzało Tobie w osiąganiu najlepszych wyników. Dlatego jest to bardzo istotne byś zgłaszał do swojego przełożonego w Uniflex każde naruszenie bezpieczeństwa.

Kolejnym naszym obowiązkiem jest wypłacanie wynagrodzenia, oczywiście pod warunkiem że prawidłowo złożyłeś raport czasowy. W przypadku zaistniałych błędów staramy się je naprawić w możliwie najszybszy sposób.

W większości projektów odpowiadamy również za to byś otrzymał odpowiedni ubiór roboczy. Na pozostałych projektach, gdzie wymagany jest ubiór specjalistyczny, jest on zapewniony przez naszego klienta.

Kto opłaca koszty mieszkania?

Tak jak każdy inny pracownik w Szwecji, sam opłacasz za swoje mieszkanie. W każdej chwili możesz zmienić mieszkanie, na takie jakie Tobie odpowiada. My natomiast staramy się pomoc w znalezieniu odpowiedniego miejsca zamieszkania oraz robimy wszystkie wstępne opłaty, które później odliczamy, za Twoja zgodą, od Twojego wynagrodzenia, każdego 25go kolejnego miesiąca.

Twoim obowiązkiem jest również stawiać się w pracy w odpowiednim czasie i miejscu. Jeśli chodzi o transport to możesz korzystać na przykład z komunikacji miejskiej, która w Szwecji jest rozbudowana na szeroką skale. Według umowy zbiorowej masz prawo do zwrotu kosztów dojazdu z i do miejsca pracy. Jeśli dojeżdżasz samochodem, musisz wypełnić ewidencje przebiegu pojazdu oraz dostarczyć ją w odpowiednim czasie do Uniflexu. W przypadku korzystania z komunikacji miejskiej otrzymasz zwrot za bilet miesięczny. Oczywiście staramy się dobrać najlepszy sposób dojazdu w zależności, od miejsca w kraju w którym będziesz pracował.

Pierwszy wyjazd do pracy w Szwecji?

W takim przypadku musisz zadbać o parę formalności. Zaczynamy od złożenia wniosku o nadanie szwedzkiego numeru PESEL (wymagany skan dowodu osobistego) oraz od otworzenia konta bankowego w szwedzkim banku.

Ważne! Aby wyrobić kartę ID06 która będzie Twoim osobistym identyfikatorem na wszystkich budowach w Szwecji potrzebujemy również Twojego zdjęcia w formie elektronicznej.

 

Jeśli jesteś zainteresowany pracą w Skandynawii, prześlij do nas swoje CV, wypełniając formularz poniżej.

APLIKUJ